Katalizör Tıkalı İse Ne Olur?

Katalizör Tıkalı İse Ne Olur?

Katalizör Tıkalı İse Ne Olur?

Araç motorları yüksek devirde uzun süre çalıştığında egzoz gazının çok yüksek derecelere gelmesi söz konusu olur. Bu esnada katalizörün seramik malzemelerinde erime söz konusu olur. Aslında seramik yapı ısıya oldukça dirençlidir. Buna rağmen aracın ürettiği aşırı ısınma erime ve tıkanmalara yol açabilir. Bu esnada katalizör görevini yerine getiremez duruma gelir ve aracın zehirli gaz salınım oranı yükselir. Bu durumun tüm canlılar için risk oluşturduğunu söyleyebiliriz.
 
Benzinli araçlarda katalizör tıkanması sonucunda egzoz gazının serbest şekilde akması da önlenmiş olur. Araçların muayene esnasında egzozdan çıkan gaz ölçümü yapılır ve araçlar ancak düzenli emisyon standartlarına uygun ise muayeneden geçer. Sorunsuz şekilde trafiğe çıkması beklenen araçlar için katalizörün çalışır durumda olması gerekir. Zamanla ortaya çıkacak tıkanma benzeri sorunlar araçların trafikte sorun yaratmasına neden olur. Kurum ve benzer birikintileri temizlemek için asit kullanılmaz. Bunun yerine NAOH yani Sodyum Hidroksit bazı kullanılır.
 
Katalizör tıkalı ise ne olur, aracını tanıyan ve aşina olan sürücüler için uyarıcı özellikler taşır. Tıkanma sorununa bağlı olarak araçta sorun olarak görülecek durumlar ortaya çıkar. Bu konuda ortaya çıkan belirtilerde:
  • Katalizörden gelen tıkırtı sesleri,
  • Emisyon değerlerinde bozulma,
  • Egzozdan alışılmışın dışında koyu duman,
  • Egzozda yanık hissi veren bir koku görülür.
Aslında bu tür belirtiler sürücüler için tedbir alma fırsatı oluşturur. Eğer tıkanıklık konusuna zamanında müdahale edilmezse aracın trafikte sorunlar yaşaması söz konusu olur. Araç muayeneden geçemez ve bu halde trafiğe çıkamaz. Aksi durumlarda cezai müeyyideler ortaya çıkar.
 
Katalizör tıkanması ve bu konuda temizlik için servisimiz tarafından bu konuda uygun hizmetler sunulur. En iyi ve uygun temizlik çalışması yapabilmek açısından, servis olarak tüm donanımlara sahip olduğumuzu size hatırlatmak isteriz. Usta ekiplerimiz kaliteli malzemeleri kullanarak gerekli katalizör temizliğine en iyi şartlarda uygulanır. Modern yapıdaki servisimiz araca her türlü müdahale konusunda önemli avantajlara sahiptir. Ekipman kalitesi ve gelişmiş iş istasyonları sayesinde aracınızın ihtiyaçları tarafımızdan karşılanır. Makul, ekonomik ve uygun hizmet standartlarımız siz müşterilerimiz için önemli avantajlar sağlayacaktır. Katalizör üzerinde yaptığımız çalışmalar neticesinde aracımız temizlenecek ve güçlü bir performans ile tekrar yollara çıkacaktır
 

Katalizör Tıkalı İse Ne Olur?
Hemen Ara Yol Tarifi
X